środa, 6 listopada 2013

pierogi z jabłkami i cynamonem

Czas jesienny,to sezon jabłkowy tych odmian z dłuższym  czasem przechowania np.renety,antonówki,zatem możemy się nimi do woli nacieszyć.Jabłka można bowiem wykorzystywać na wiele sposobów: można je piec, smażyć, przetwarzać na musy,dżemy,dodawać do mięs jak i zakwaszania potraw (np. barszczu czerwonego).W wielu kuchniach zatem można obecnie poczuć zapach przetwarzanych musów ,czy dżemów,które zimą możemy wszechstronnie wykorzystywać np.do ciast,drożdżówek,czy tart na słodko.W naszej domowej spiżarni też nie brakuje jabłkowych kompotów,a w tym roku ojciec także pokusił się na zrobienie octu jabłkowego.
A ja dzisiaj zapraszam na pierogi z jabłkami i cynamonem,bo te dwa składniki świetnie komponują się ze sobąA wykorzystane do nich  szare renety wyróżniają się  dodatkowo lekko korzennym aromatem.Dzisiaj wykorzystałam do pierogów ciasto mrożone,które pozostało z poprzedniego "pierogowania"u mamy, jest trochę bardziej gumiaste w wyrabianiu,i trudniej z nich zrobić cienkie ciasto,ale pomocne są w rozciąganiu jego  dłonie,kiedy już szklanką wykroimy koła.Zatem kto ma czas lepiej zrobić pierogi ze świeżego ciasta,ale dla zabieganych i to rozwiązanie może być pomocne na szybki obiad czy podwieczorek,bo o ile czasem pozwalam sobie na kupne pierogi z kapustą i grzybami ,to owocowe pierogi najlepsze są jednak świeże.

Pierogi z jabłkami i cynamonem
Składniki:
  • pół kg mąki
  • 1 żółtko (lub całe jajko)
  • 1 łyżka oliwy
  • szczypta soli
  • gorąca woda (ok. szklanki)
Dodatkowo:

  • 1-2 duże jabłka 
  • łyżka cynamonu
  • cukier kryształ
  • ok 50 g masła
Wykonanie:
Mąkę przesiać przez sito,utworzyć gniazdo,wlewać gorącą wodę,zagnieść ciasto,by było kleiste.
Do przestygniętego ciasta dodać żółtko,oliwę,sól,wyrobić ciasto,posypując stolnicę mąką,by się lepiej wyrabiało.
Gotowe ciasto zawijamy w woreczek foliowy,by zachowało elastyczność,ciasto dzielimy na kilka części,wałkujemy na cienkie płaty.
Wykrawamy szklanką koła i wkładamy owoce (u mnie jabłka obrane ze skórki,bez gniazd nasiennych pokrojone na kostkę,obtoczone w łyżce cynamonu i dwóch łyżkach cukru kryształu). 
Lepimy pierogi,gotujemy na wrzątku kilka chwil,aż wypłyną na wierzch.
Gotowe pierogi,odcedzamy z wody,dodajemy masło,by się nie kleiły,podajemy ze śmietaną i cukrem lub samym cukrem,jak kto woli.



2 komentarze:

Zachęcam do dodawania własnych uwag po wypróbowaniu przepisu ;).