środa, 8 lipca 2015

sposób na odstresowanie...szybkie truskawkowe dżemikowanie









O ile nie praktykujemy np.węgierkowych przetworów na żelfixie,to lubię natomiast błyskawiczne przetwory truskawkowe z jego udziałem. Idąc krok po kroku wg instrukcji na opakowaniu, wychodzi błyskawiczna wersja ,a dżem  jest jasny, bo tylko chwilę poddawany obróbce termicznej, z dużymi kawałkami owoców lub wersja bardziej zmiksowana (wystarczy podusić owoce drewnianą łopatką w trakcie przetwarzania). Można też kupić  naturalną Pektynę w proszku, jest to najbardziej naturalny cytrusowo-jabłkowy zagęszczacz owocowy do dżemów i galaretek. Nie zawiera konserwantów.

Warto  pamiętać,że truskawka ma więcej witaminy C niż cytryna i grejpfrut. Chroni przed anemią, jest krwiotwórcza, posiada właściwości odtruwające i oczyszczające, poprawia przemianę materii, jest bogata w wapń, fosfor, mikro- i makroelementy.











Dżem można zrobić też metodą tradycyjną (babciną), bez dodawania żadnych zagęszczaczy. Dżem poddajemy przeróbce polegającej wyłącznie na długim podgrzewaniu dżemu aż zrobi się wystarczająco gęsty. Zajmuje to więcej czasu,ale na pewno nie będzie on stracony... ;).



Można truskawki łączyć również z innymi sezonowymi owocami np.czerwoną porzeczką lub czereśniami , cudownie komponuje się też z płatkami różanymi -przepis tutaj.

Żelfix 3:1....sposób na odstresowanie...szybkie truskawkowe dżemikowanie 


Metoda błyskawiczna:

Z żelfixem 3:1 możemy przygotować pyszne niskosłodzone dżemy używając tylko 


  • 0,35 kg cukru na 1 kg owoców. 


Do umytych i oczyszczonych owoców dodaemy żelfix 3:1, zagotowujemy, następnie dodajemy cukier i gotujemy 2-3 minuty. Naturalna pektyna owocowa zadba o odpowiednią konsystencję przetworów, a krótki czas gotowania pozwoli zachować większość witamin i piękny kolor. Użycie żelfixu zapobiega pleśnieniu konfitur. Po przetworzeniu  przekładamy je do wyparzonych słoiczków i możemy cieszyć się smakiem lata przez długie miesiące.

Truskawki można poddać też dłuższej obróbce:

składniki:

  • 1 kg truskawek
  • 1/2 kg cukru
  • cukier żelujący (żelfix 2:1)

  • opcjonalnie sok z cytryny (łyżka-dwie)

przygotowanie:

Umyte i przebrane truskawki wkładamy do garnka i zasypujemy cukrem. Odstawiamy na kilka godzin, dopóki owoce nie puszczą soku (można dodać też sok z cytryny). Następnie ( przez około godzinę) gotyjemy/ wysmażamy truskawki na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając.Można przetwarzanie podzielić na etapy ( rano i wieczorem-przez 1- 2 dni). Pod koniec przetwarzania wsypujemy żelfix  i podgrzewamy wg przepisu na opakowaniu. Gotowy,goracy dżem  przekładamy do wyparzonych słoiczków i szczelnie zamykamy. 

Truskawkowe zapasy gotowe!


p.s. Do długiego przechowywania bezpieczniej przetwory truskawkowe poddać pasteryzacji.





piątek, 3 lipca 2015

krucha tarta z masą budyniową ,galaretką i owocami























Dzisiaj propozycja budyniowej tarty z owocami lata i galaretką . Proste  kruche ciasto na upalne dni i nie tylko.... z sezonowymi owocami lata, zapachem ogrodu, błogością serca.... i szczyptą słodkiego lenistwa.Moje z racji połączenia słodko-kwaśnych owoców,niezbyt słodkie.Miłego dnia i weekendu ,bo zapowiada się upalny ,iście klimaty tropikalne ;)



Krucha tarta z masą budyniową ,galaretką i owocami

składniki:

  • kruche ciasto (proporcje na tradycyjną formę do tarty)
  • 1 i 1/4 =200g (20 dag)szklanki mąki pszennej (u mnie krupczatka+tortowa po połowie)
  • 100g(10 dag) zimnego masła
  • 1 żółtko
  • 1 łyżka śmietany 
  • 1 czubata łyżka cukru drobnego kryształu
  • 1 łyżka pasty waniliowej lub cukru waniliowego
  • 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli
nadzienie:
  • ok.pół kg owoców (u mnie : kilka dorodnych truskawek,porzeczki czerwone i borówki ,po dwie garści)
  • budyń krupczatkowy (patrz przepis)
  • galaretka :malinowa,truskawkowa lub owoce leśne (na 1/2 litra wody)
przygotowanie:

Owoce myjemy, osuszamy, usuwamy szypułki. 
Mąkę przesiewamy. Dodajemy masło pokrojone na kawałki. Siekamy masło z mąką i mieszamy najszybciej jak to możliwe. 

Dodajemy żółtko, śmietanę, proszek do pieczenia, cukier i sól, mieszamy.Szybko zaginamy ciasto i formujemy w kulę.Ciasto wałkujemy na stolnicy wysypanej mąką, nawijamy na wałek, przenosimy do formy na tartę(przetartej masłem i posypanej odrobiną bułki tartej). Wyrównujemy ciasto, dociskamy do dna i brzegów, następnie ucinamy niepotrzebne kawałki(można przejechać po brzegach tarty wałkiem do ciasta). Nakłuwamy kilkanaście razy widelcem.

Wstawiamy do zamrażalnika na 15 minut.Piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni.Na cieście układamy papier do pieczenia, na wierzch obciążenie (np .ziarna fasoli). Wstawiamy do gorącego piekarnika i pieczemy spód tarty przez 8 minut, wyjmujemy z piekarnika, usuwamy obciążenie i papier, wstawiamy ponownie na 4-6 minut, aż ciasto ładnie się zarumieni.Wyjmujemy, odstawiamy do przestudzenia.

Budyń przygotowujemy  według własnego przepisu ,można też użyć z torebki,jak ktoś taki woli.U mnie zostało trochę budyniu i galaretki,wyszedł dodatkowo mały deserek.

Galaretkę rozpuszczamy wg zalecenia na opakowaniu ,studzimy i wstawiamy do lodówki,do lekkiego stężenia. Truskawki kroimy na cienkie plasterki.Na zimny spód tarty wykładamy równą warstwę budyniu.Na budyniu układamy truskawkipo bokach formy,po środku pozostałę owoce, polewamy je tężejącą galaretką.

Wstawiamy do lodówki do całkowitego stężenia galaretki,najlepiej na noc.






























Polecam inne tarty na słodko: