piątek, 4 października 2013

domowy zielnik kuchenny...lepiej suszyć czy mrozić zioła ?


Lubię pęki suszonych ziół,zdobiących kuchnie,ale w mojej miniaturowej kuchni nie mam na to zbytnio warunków,chociaż zawsze jest pod ręką słoiczek z suszonymi ziołami prowansalskimi,czy czosnkiem niedźwiedzim... Lubię zapach ziołowych doniczek na parapecie,ale w codziennym zabieganiu, i zimowych dniach z przymrozkami za oknem, a ogrzanym mieszkaniem -przy kaloryferze trudno utrzymać je w świeżości.
Zatem pomysł zamrożonych ziół,jest dla mnie w sezonie jesienno-zimowym błogim wybawieniem.

Wykorzystałam zamykany pojemnik na jajka,dzięki czemu zioła są szczelnie zamknięte a dostępne w zasięgu ręki przez jesienno- zimowe miesiące.Oczywiście możemy mrozić wszelkie zioła,jakie tylko używamy w kuchni i lubimy najbardziej.Osobiście używam w kuchni zarówno suszonych ziół, dominują w niej zioła prowansalskie,które używam do tart,pizzy,mięs pieczonych. Do sałatek,sosów i zup najbardziej lubię świeżą zieleninę:pietruszkę lub koperek, natomiast bazylię dodaję do potraw z pomidorami.

Domowy zielnik kuchenny 


mrożonki -które w zamrażalniku goszczą całorocznie ;)





Posiekane zioła na drobno,wedle upodobania,układamy do wgłębień i skrapiamy oliwą z oliwek lub inną wedle upodobania.
Mrozimy i gotowe.

Po zamrożeniu zioła zachowują swoją barwę, smak i wartości odżywcze. 


suszone zioła-źródło Wikipedia ,która niezawodnie mi pomaga w codzienności ;)
źródło-Wikipedia


(fr. Herbes de Provence) – mieszanka ziół z Prowansji, regionu położonego na południu Francji.
Mieszanka jest używana w celach kulinarnych i składają się na nią następujące zioła:

rozmarynbazyliatymianekszałwia lekarskamięta pieprzowacząber ogrodowylebiodka (oregano) i majeranek

Nie w samej Francji, a w niektórych krajach (np. Niemczech), dodawana jest lawenda.
Zioła prowansalskie stosowane są do zup, sosów ziołowych, sałatek, twarogów, jaj oraz przy sporządzaniu pieczeni, pieczywa, mięs mielonych, potraw z grilla, farszów, serów oraz potraw z ryb i drobiu. Używane są także w diecie bezsolnej.


źródło-Wikipedia
 (Allium ursinum L.) – gatunek rośliny z podrodziny czosnkowych z rodziny amarylkowatych. Rośnie dziko na terenieEuropy oraz w Turcji i na Kaukazie, jest też uprawiany w innych regionach. Element łącznikowy subatlantycko-śródziemnomorski. W Polsce występuje na całym terenie, głównie jednak w SudetachKarpatach, na Pogórzu i na przyległym obszarze (Kotlina Sandomierska i wyżyny), gdzie jest dość pospolity. Na niżu jest dużo rzadszy.
Roślina lecznicza
Czosnek niedźwiedzi ma podobne własności lecznicze, jak czosnek pospolity i inne gatunki czosnków. Ma silne działanie bakteriobójcze, obniża ciśnienie krwi, korzystnie działa na serce, zapobiega nowotworom złośliwym, miażdżycy, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Jego silne działanie bakteriobójcze szczególnie przydatne jest przy leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, przy tym dodatkowo oprócz zabijania bakterii czosnek pobudza wydzielanie śluzu w oskrzelach. Jeśli ma być stosowany do pobudzenia procesów trawiennych, to najlepiej jest go zebrać na początku pory kwitnienia.
Roślina jadalna
Aromatyczne, pachnące czosnkiem liście zawierają dużo witaminy C, pobudzają apetyt. Zalecane są jako składnik wiosennych zup (zastosowanie popularne do dzisiaj w Rosji); można je też dodawać do sałatek i kisić oraz marynować w oliwie (przysmak w Niemczech).

1 komentarz:

  1. Rewelacyjny pomysł z tym pojemnikiem na jajka, też muszę sobie zioła zamrozić, bo, tak jak u Ciebie, nie dają rady za długo na parapecie. Pozdrawiam :-)

    OdpowiedzUsuń

Zachęcam do dodawania własnych uwag po wypróbowaniu przepisu ;).