Lubię pęki suszonych ziół,zdobiących kuchnie,ale w mojej miniaturowej kuchni nie mam na to zbytnio warunków,chociaż zawsze jest pod ręką słoiczek z suszonymi ziołami prowansalskimi,czy czosnkiem niedźwiedzim... Lubię zapach ziołowych doniczek na parapecie,ale w codziennym zabieganiu, i zimowych dniach z przymrozkami za oknem, a ogrzanym mieszkaniem -przy kaloryferze trudno utrzymać je w świeżości.
Zatem pomysł zamrożonych ziół,jest dla mnie w sezonie jesienno-zimowym błogim wybawieniem.
Wykorzystałam zamykany pojemnik na jajka,dzięki czemu zioła są szczelnie zamknięte a dostępne w zasięgu ręki przez jesienno- zimowe miesiące.Oczywiście możemy mrozić wszelkie zioła,jakie tylko używamy w kuchni i lubimy najbardziej.Osobiście używam w kuchni zarówno suszonych ziół, dominują w niej zioła prowansalskie,które używam do tart,pizzy,mięs pieczonych. Do sałatek,sosów i zup najbardziej lubię świeżą zieleninę:pietruszkę lub koperek, natomiast bazylię dodaję do potraw z pomidorami.
Domowy zielnik kuchenny
mrożonki -które w zamrażalniku goszczą całorocznie ;)
- bazylia zielona,
- koperek,
- pietruszka.
Posiekane zioła na drobno,wedle upodobania,układamy do wgłębień i skrapiamy oliwą z oliwek lub inną wedle upodobania.
Mrozimy i gotowe.
Po zamrożeniu zioła zachowują swoją barwę, smak i wartości odżywcze.
suszone zioła-źródło Wikipedia ,która niezawodnie mi pomaga w codzienności ;)
źródło-Wikipedia |
Mieszanka jest używana w celach kulinarnych i składają się na nią następujące zioła:
rozmaryn, bazylia, tymianek, szałwia lekarska, mięta pieprzowa, cząber ogrodowy, lebiodka (oregano) i majeranek.
Nie w samej Francji, a w niektórych krajach (np. Niemczech), dodawana jest lawenda.
Zioła prowansalskie stosowane są do zup, sosów ziołowych, sałatek, twarogów, jaj oraz przy sporządzaniu pieczeni, pieczywa, mięs mielonych, potraw z grilla, farszów, serów oraz potraw z ryb i drobiu. Używane są także w diecie bezsolnej.
źródło-Wikipedia |
- Roślina lecznicza
- Czosnek niedźwiedzi ma podobne własności lecznicze, jak czosnek pospolity i inne gatunki czosnków. Ma silne działanie bakteriobójcze, obniża ciśnienie krwi, korzystnie działa na serce, zapobiega nowotworom złośliwym, miażdżycy, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Jego silne działanie bakteriobójcze szczególnie przydatne jest przy leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, przy tym dodatkowo oprócz zabijania bakterii czosnek pobudza wydzielanie śluzu w oskrzelach. Jeśli ma być stosowany do pobudzenia procesów trawiennych, to najlepiej jest go zebrać na początku pory kwitnienia.
- Roślina jadalna
- Aromatyczne, pachnące czosnkiem liście zawierają dużo witaminy C, pobudzają apetyt. Zalecane są jako składnik wiosennych zup (zastosowanie popularne do dzisiaj w Rosji); można je też dodawać do sałatek i kisić oraz marynować w oliwie (przysmak w Niemczech).
Rewelacyjny pomysł z tym pojemnikiem na jajka, też muszę sobie zioła zamrozić, bo, tak jak u Ciebie, nie dają rady za długo na parapecie. Pozdrawiam :-)
OdpowiedzUsuń