czwartek, 25 września 2014

sok/syrop.....winogronowy




















O naszej domowej przetwórni pisałam więcej w zeszłym roku,ale ta tradycja trwa od lat.
Mama czasem wspomina,umęczenie wręcz tymi chwilami,ale na wsi nic w gospodarstwie nie mogło się zmarnować,zatem jak nie winko ,to co lepsze niż soki być mogło?....kiedy winogron hojnie obrodził.
Więcej o dobroczynnych jego zaletach :
Zawierają dużo potasu, są więc bardzo korzystne dla serca, układu krwionośnego i działają moczopędnie. Są bogate w fosfor i wapń – podstawowy budulec kości i zębów – oraz działają odżywczo na mózg. Zawierają także magnez i chlor, regulujące pracę systemu nerwowego. Winogrona bogate są również m.in. w potas, magnez, cynk, miedź, bor.
Świeże winogrona zawierają łatwo przyswajalną glukozę i fruktozę, kwasy organiczne i przeciwutleniacze. Podwyższają poziom dobrego cholesterolu HDL, a hamują utlenianie cholesterolu LDL, zapobiegając miażdżycy. Dzieje się tak dzięki zawartym w winogronach flawonoidom. Flawonoidy znajdują się w pestkach, skórkach i szypułkach winogron i podczas fermentacji przechodzą do wina. Równie skuteczny w zapobieganiu miażdżycy jest zalecany przez lekarzy sok z ciemnych winogron.
Jedzenie winogron jesienią wzmacnia odporność organizmu na infekcje. Powinny go jeść dzieci, kobiety w ciąży, osoby pracujące fizycznie, sportowcy oraz osoby osłabione i wyczerpane. Winogrona zawierają również witaminę A – korzystnie działającą na wzrok i witaminy z grupy B, które łagodzą stres. Zawierają też żelazo – dobre dla anemików – i jod, który reguluje pracę tarczycy. Balsam z liści czerwonych winogron przynosi ulgę nogom i stopom zmęczonym wysokimi obcasami, długotrwałym staniem czy intensywnym wysiłkiem fizycznym.
Ciemne winogrona są zdrowsze od jasnych, ponieważ mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. W skórce winogron występuje składnik – resveratrol, który ma działanie antyrakowe. Godny polecanie jest olej z pestek winogron, który powoduje obniżenie „złego cholesterolu”, a tym samym zapobiega chorobom sercowym. Jest on bogaty w NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe).
Spożywanie winogron zalecane jest osobom cierpiącym na zaparcia. Dzięki zawartości błonnika owoce te poprawiają perystaltykę jelit. Regulując pracę przewodu pokarmowego sprzyjają również zachowaniu szczupłej sylwetki. Winogrona oczyszczają organizm, ponieważ zawarte w nich składniki biorą udział w usuwaniu produktów przemiany materii. Pobudzają wydzielanie soków trawiennych, zmniejszają fermentację jelitową i działają żółciopędnie.
Winogrona mają działanie alkalizujące, przeciwdziałają zakwaszaniu organizmu, które może powodować dieta z dużą ilością mięsa, a zbyt małą owoców, warzyw i mleka. Objawy przewlekłego zakwaszenia u zdrowych osób to uczucie ciągłego zmęczenia nieustępującego po odpoczynku, bóle głowy, niezdrowa cera i skłonność do chorób skóry.
Zawierają mało białka i soli, a dużo węglowodanów, zalecaną są więc w niektórych chorobach nerek. Winogrona powinny się znaleźć w diecie kobiet w okresie menopauzy – zawierają rzadki pierwiastek – bor, który sprzyja utrzymaniu na odpowiednim poziomie estrogenów (hormonów żeńskich). Estrogeny regulują proces wchłaniania wapnia i dzięki temu chronią przed osteoporozą. Hormony te wykazują działanie ochronne przed chorobą niedokrwienną serca.
W winogronach występują liczne kwasy organiczne: mrówkowy, cytrynowy, jabłkowy, winowy. Wykazują one właściwości moczopędne. Winogrona działają upiększające na cerę, nadając jej świeży i wyrazisty wygląd. Systematyczne jedzenie tych owoców w czasie upałów, czy podczas przebywania w dusznym pomieszczeniu nawadnia organizm i wzbogaca go w cenne składniki mineralne.
Ze względu na zawartość potasu zalecane są osobom z nadciśnieniem. Są też cennym dopełnieniem diety osób zażywających leki odwadniające, które powodują często dużą utratę tego cennego pierwiastka. Polecane są chorym na serce, nerki i wątrobę. Również dzięki zawartości potasu winogrona poprawiają dotlenienie mózgu, a tym samym zwiększają chłonność umysłu. Dzięki zawartości witamin z grupy B: B, (tiaminy) i PP (niacyny), także witamina B2 (ryboflawina), wpływają na lepszą koncentrację i szybsze uczenie się.
Osoby z cukrzycą i nadwagą powinny ograniczyć jedzenie winogron. Owoce te należą do wysokokalorycznych (100 g dostarcza około 70 kcal), ze względu na dużą zawartość cukru (prawie 18%). W tym przypadku lepiej sięgnąć po suplementy opracowane na bazie ekstraktu z owoców (polecany na przykład Swanson Powergrape). W sklepie mamZdrowie.pl dostępne są również Sproszkowane Pestki Winogron OPC, które można mieszać z wodą, a nawet stosować jako dodatek do pieczenia.
Autor: Tamara Majer, źródło: http://mamzdrowie.pl/winogrona-wlasciwosci
sok/syrop.....winogronowy

metoda tradycyjna 
składniki: 
  • 2 kg winogron ciemnych 
  • 0,5 kg cukru, 
  • 1,5 szklanki wody


sposób wykonania: Winogrona myjemy, wkładamy do garnka, zalewamy wodą. Dodajemy cukier, zagotowujemy i trzymamy na małym ogniu, aż winogrona puszczą sok. Przecieramy przez gęste sito ,odpady odstawiamy. Sok podgrzewamy do zagotowania i gorący wlewamy do butelek/słoików. Pasteryzujemy na mokro koło 20-25 minut.

Można też gotować same owoce przez około godzinę, a syrop z cukru i wody ,dodać do soku dopiero po przetarciu owoców przez sito.
sok/syrop.....winogronowy

metoda z sokownika

składniki:
  • ok.5 kg winogron 
  • litr wody
  • kilogram cukru
sposób wykonania: Winogrona myjemy, obrywamy owoce od szypułek. Wrzucamy do sokownika (typu szybkowar). Po zlaniu soku doprawiamy go syropem z cukru i wody w proporcji 1:1,czyli na litr soku /kg cukru.Gotowy sok łączymy z syropem pozostawiamy na ogniu do zagotowania.Przelewamy do wyparzonych butelek. 
Pasteryzujemy 20-25 minut-na mokro.

Syrop winogronowy ,smakuje rozcieńczony z wodą,jak i do herbaty.

2 komentarze:

  1. Kto teraz Siostra robi soczki.Wolą kupić w kartonie z "Biedronki".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Są tacy co wolą "Biedronkowe"..... ale nie pokolenie naszych rodziców ,dla których owoc z sadu jest darem losu....

      Usuń

Zachęcam do dodawania własnych uwag po wypróbowaniu przepisu ;).

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...