sobota, 24 września 2011

pigwa przetworzona ....do herbaty


Najpierw kwitnie całkiem uroczo,zanim zaowocuje ,po to by wykorzystać ja do zrobienia pyszności w kuchni....Zatem kto ma możliwość ich zbioru,niech korzysta....
Owoce  pigwy nie nadają się do bezpośredniego spożycia, gdyż są twarde  (nazywane bywają nawet polską cytryną).

Są jednak bardzo aromatyczne i używane są do wytwarzania syropów, nalewek, win, konfitur; także na kompot. Doskonale nadaje się na domieszkę do przetworów z owoców o mdłym lub słabo wyraźnym smaku, dobrze smakuje w połączeniu z jabłkami. Dzięki dużej zawartości pektyn służą również do żelowania przetworów z owoców o niskiej zawartości pektyn.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pigwa_pospolita

W naszym rodzinnym domu wykorzystujemy ją głównie jako jesienno-zimowy dodatek do herbaty,a siostra czasem robi nalewkę na spirytusie (jednak nie konkuruje ona z aronią,która jak dotąd jest moją ulubioną).
pigwa przetworzona ....do herbaty


składniki :

  • kilka owoców pigwy (u mnie 4 sztuki)
  • sok z cytryny (łyżka)
  • cukier

wykonanie:

Przepisy podają proporcję :   (kilogram pigwy/kilogram cukru)

I tak jak z reguły ograniczam cukry w przetworach,gdzie się tylko da,to akurat z pigwą trzeba ostrożnie,bo brak cukru sprawia,że ma krótką przydatność do spożycia,niestety szybko się psuje,dlatego porcjuję ją do najmniejszych słoiczków jakie posiadam,i po otworzeniu przechowuję w lodówce.

Najbardziej odpowiednia pora na zbiory pigwy jest wtedy,gdy doczeka pierwszych przymrozków (jest wówczas dojrzała i soczysta).


Umyte pigwy rozkroiłam na 4 części,utarłam na tarce z drobnymi oczkami,ale można też na grubych,lub pokroić po prostu w plastry (choć nie jest to wcale takie proste),można też przekręcić przez maszynkę do mięsa,dodałam sok z cytryny.
Następnie włożyłam do wyparzonych słoiczków,warstwowo (pigwa i cukier).
Do dłuższego przechowywania zalecana jest pasteryzacja.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zachęcam do dodawania własnych uwag po wypróbowaniu przepisu ;).

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...