środa, 24 sierpnia 2016

sok z aronii i papierówek



Świeżo zerwane owoce aronii posiadają cierpki posmak wynikający z zawartości garbników, dlatego nie jest to popularny owoc do spożywania na surowo.Jeśli jednak zje się owoce aronii po kilkudniowym zerwaniu lub przemrozi w lodówce ,można unikąć nieprzyjemnego smaku goryczki, chociaż akurat w przetworach mi on zupełnie nie przeszkadza,dlatego do przetworów aroniowych używam minimalnej ilości cukru. Można też aronię połączyć z innymi owocami np. jabłkami, gruszkami,wiśniami, które sprawią iż sok aroniowy nabierze wyrazistego posmaku. Do tegorocznych soków aroniowych użyłyśmy z siostrą sezonowych papierówek i liście wiśni, dosładzając soki syropem z cukru. Z racji tego,że aronia podczas przetwarzania nie wypuszcza zbyt wiele soku, nie robimyich  ich przy pomocy sokownika jak np.tutaj ,ale tradycyjną metodą poprzez gotowanie kompotu  w garnku. Następnie, do odcedzonego przez sito soku ,dodajemy syrop cukrowy i pasteryzujemy kwadrans. Tak pasteryzowane przetwory spokojnie przetrwają całą zimę. 
A pozostałe owoce aronii można spożytkować do kolejnych przetworów np.nalewki aroniowej ;).




         sok z aronii i papierówek



składniki:
  • 5 kg aronii
  • 1 kg papierówek 
  • woda w proprcji 1:1 [czyli na kilogram owoców/litr wody,tak by owoce były całkowicie zanurzone w wodzie]
  • kilka garści liści wiśni [ok.100 –lub ile nam się urwie ]
[Liście wiśni eliminują cierpkość aronii . Kto nie ma liści wiśni,zaleca się zmrożenie aronii minimum przez dobę,bowiem ten proces również eliminuje cierpkość aronii.Ja użyłam minimalnej ilości liści,część aronii tylko zmroziłam, nie chciałam mieć zbyt słodkiego soku, wolałam postawić na orzeźwiającą gorzkawość aronii,która i tak w tym roku wydawała sie mało gorzkawa].

  • 2-3 kg cukru 
  • woda +cytryny [do przygotowania syropu cukrowego *]
  • cukier+ woda [w proporcji 1:1
  • sok z cytryny (na szklankę wody 1-2 łyżki soku z cytryny)
  • Wodę zagotowujemy, wsypujemy cukier i doprowadzamy do ponownego zagotowania. Delikatnie mieszając gotujemy 1- 2 minuty. Wyłączamy gaz, dolewamy sok z cytryny i gotowy syrop cukrowy przelewamy do gotowego soku aroniowo-jabłkowego].

wykonanie:

Odstawiamy do ostygnięcia i odcedzamy sok od owoców. 


Do czystego napoju wlewamy syrop cukrowy ,wszystko zagotowujemy na minimalnym ogniu.


[Jeśli  sok będzie wydawał się zbyt kwaśny, można dosłodzić go miodem albo cukrem wg własnych upodobań smakowych.To zależy też czy będziemy używali go do rozcieńczania z wodą jedynie,czy w formie syropu  np.do herbaty.Ja zawsze wolę potem ewentualnie dosłodzić napój,niż zrobić zbyt słodki sok,w którym nie czuje się zbytnio smaku owoców,z których jest przygotowywany.]

*syrop z cukru:
Umyte owoce ,aronię i papierówki [dodatkowo pokrojone na ćwiartki,pozbawione gniazd nasiennych, ale ze skórką] wraz z liśćmi wiśni zalewamy wodą i gotujemy przez ok.40 minut.Gorący sok przelewamy do czystych butelek i pasteryzujemy w garnku z wodą przez 15 minut.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zachęcam do dodawania własnych uwag po wypróbowaniu przepisu ;).

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...