NiE powiem,że tylko domowa pizza jest najlepsza....bo jadałam pyszne pizze i w mieście....ale ostatnimi czasy,często robię ją sama,i furorę robi pizza z dodatkiem buraków pieczonych właśnie.Najpierw jest zdziwienie gości ...:"buraki w pizzy?"....a potem smaczne się nią objadanie...Używam do pizzy zarówno drożdży świeżych jak i instant (warto pamiętać,że 25 g drożdży świeżych odpowiada 7 g drożdży instant)...które lepsze?,zdecydujcie sami....
I jeszcze kilka praktycznych uwag przygotowania ciasta do pizzy,na których również bazuję-(źródło klik )
Składniki które są niezbędne do przygotowania ciasta:
- mąka
- cukier
- drożdże
- sól
- oliwa
- woda
Proporcje użyte w przepisach są mają decydujący wpływ na konsystencję i strukturę ciasta:
- MĄKA : Najlepsza będzie taka z dużą zawartością glutenu. Chlebowa typ 720, 650 lub 550, a nawet specjalna mieszanka mąki pszennej z żytnią o nazwie 00. Jeśli używamy białej mąki tortowej o typie 450 lub 405 ciasto będzie puszyste i lekkie – gdyż jest ona drobno zmielona. Do pizzy puszystej polecam więc mąki o niskim typie, do chrupkiej i cienkiej , grubiej zmielonej mąki lub mąki mieszanej 00. Średnio na dużą grubą pizzę zużywa się 350-500 g mąki. Na cienką 200-300 gram.
- CUKIER: Dodatek cukru ma wpływ na rozrost zaczynu i późniejsze rośnięcie ciasta. Cukier wraz z solą wpływają na rozmnażanie drożdży. Cukier je stymuluje , sól hamuje. Jeśli zależy nam na pizzy puszystej dodajmy go znacznie więcej niż soli – łyżka cukru na szczyptę soli, jeśli natomiast chcemy aby nasze ciasto było chrupkie dodajemy łyżeczkę cukru i łyżeczkę soli.
- DROŻDŻE : występują w dwóch rodzajach : suszonych (instant i wymagających rozpuszczenia ) oraz świeżych. Omówmy je kolejno :
- suszone drożdże: Instant: nie wymagają sporządzania zaczynu. Wsypujemy je bezpośrednio do mieszanki mąki, cukru i soli.Zalewamy wodą , dodajemy oliwę i wyrabiamy ciasto. Ciasta z ich użyciem , wg mnie są bardziej chrupkie i gromadzą więcej powietrza – rosną i tworzą większe przestrzenie w brzegach placka.Wymagające rozpuszczenia – rozpuszczamy w wodzie i postępujemy jak wyżej.
-świeże drożdże : praca z nimi jest bardziej czasochłonna, ale równie łatwa. Świeże drożdże lepiej nadają się do pizzy grubej i puszystej , świetnie unoszą mąkę jeśli odpowiednio wyrosną. W różnych recepturach zaleca się przygotowanie rozczynu, dzięki czemu ciasto jest pulchne i lekkie – dzięki podwójnym wyrośnięciu ciasta lub bezpośrednie "wkruszenie" ich do składników, dające ciasto twardsze – zawierające mniej powietrza – rośnie tylko raz.
-rozczyn/zaczyn: rozczyn to zawiesina drożdży z wodą i cukrem, czasem z małą ilością mąki ,( przy ciastach z dużą ilością tłuszczu i cukru). Dzięki niemu ciasto jest lepiej wyrośnięte – pulchniejsze.
- SÓL : sól wpływa na smak ciasta, poprawia jego strukturę i ogranicza rozrost drożdży. Jej dodatek musi być przemyślany, jak już napisałam w punkcie cukier.
- OLIWA: wbrew pozorom dodatek tłuszczu ma tutaj wielkie znaczenie. Oliwa dodaje ciastu wilgotności i chrupkości. Ciasto zwilżone oliwą po wyrobieniu lepiej wyrośnie i nie wyschnie. Jeśli lubicie ciasto kruche , dodajcie jej kilka łyżek , jeśli grube i pulchne , mniej, łyżkę lub dwie. Jeśli lubicie chrupiące brzegi pizzy, wysmarujcie nią jej brzegi.
- WODA : koniecznie ciepła, o temp. od 40 – 45 stopni, taka aby czuć było ciepło. Zalewamy nią składniki ciasta lub sporządzamy z niej zaczyn. Ciasto o dużej ilości wody mocniej wyrośnie, będzie pełne wolnych przestrzeni – niektórzy jak ja – je lubią. Mniejsza ilość wody spowoduje mniejszy rozrost drożdży.
Zatem moja...wielkaaaa pizzaaa
składniki na ciasto:
- 600 g mieszanej mąki pszennej (u mnie typ 550 i krupczatka /pół na pół)
- 2 opakowanie drożdży instant (po 7 g)
- ok.400 ml wody ciepłej
- 2 łyżeczki cukru
- 1 łyżeczka płaska soli
- 3 łyżki oliwy z suszonym oregano
nadzienie do pizzy:
- 2 małe buraczki czerwone pieczone
- kilka pieczarek
- kilka rzodkiewek
- talarki salami (ok.10 sztuk)
- plaster żółtego sera(ok.100 g)
- kawałek sera lazurowego (ok. 100 g. )
- oregano suszone (garść)
dodatkowo:
- sos czosnkowy
- forma -z piekarnika
- papier do pieczenia lub oliwa i bułka tarta/otręby do posypania blachy
Wykonanie:
Do dużej miski wsypać mąki przesiane przez sito i drożdże instant, cukier,sól.Wszystko dokładnie wymieszać.Następnie stopniowo dodajemy wodę i wyrabiamy rękami ciasto,pod koniec dodajemy oliwę.
Wyrobione w misce ciasto ( pod przykryciem np.ręcznikiem kuchennym),pozostawiamy do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na niecałą godzinę.
Gotowe ciasto odgazowujemy,następnie formujemy na dużej blaszce z piekarnika,wyłożonej papierem do pieczenia lub przetartej oliwą i posypanej bułką tartą lub otrębami.
Nadzienie do pizzy : układamy buraki pokrojone w plastry,salami,pieczarki podpieczone z cebulą,posiekane na plastry,rzodkiewkę w plastrach, posypujemy wszystko utartymi wiórkami żółtego sera i sera pleśniowego.Wierzch pizzy posypujemy suszonym oregano .
(* pomysł na zapiekane buraki z piekarnika-dwa małe buraczki w łupinach,dokładnie myjemy,nacieramy oliwą i zapiekamy w temp.180 stopni-pół godziny.Ja pozostawiłam moje po upieczeniu,w piekarniku do czasu jego wystudzenia.Gotowe obrałam z łupiny,pokroiłam w cieniutkie talarki i plastry).
Pizzę pieczemy w nagrzanym piekarniku ,w temp.200-220 stopni,pół godziny,grzałka góra-dół.
Gotową pizzę podajemy z sosem czosnkowym gotowym lub własnym **.
(**składniki na sos czosnkowy: jogurt mały naturalny + czosnek (3-4 ząbki) + odrobina majonezu + sól i pieprz do smaku+opcjonalnie ulubione suszone zioła).
Inne pomysły na pizzę z burakami:
pizza razowa z salami,burakami...i melonem