Najpierw kwitnie całkiem uroczo,zanim zaowocuje ,po to by wykorzystać ją do zrobienia pyszności w kuchni....
Zatem kto ma możliwość ich zbioru,niech korzysta....
Pigwa nie nadaje się do bezpośredniego spożycia, gdyż jej owoce są twarde ...
Za Wikipedią: Owoce pigwy są jednak bardzo aromatyczne i używane są do wytwarzania syropów, nalewek, win, konfitur; także na kompot. Doskonale nadaje się na domieszkę do przetworów z owoców o mdłym lub słabo wyraźnym smaku, dobrze smakuje w połączeniu z jabłkami. Dzięki dużej zawartości pektyn służą również do żelowania przetworów z owoców o niskiej zawartości pektyn.
W naszym rodzinnym domu wykorzystujemy ją głównie jako jesienno-zimowy dodatek do herbaty,a siostra robi nalewkę pigwową na spirytusie.
pigwa przetworzona ....do herbaty
składniki :
- pigwa
- sok z cytryny
- cukier
wykonanie:
Przepisy podają proporcję : (kilogram pigwy/kilogram cukru)
Często ograniczam cukier w przetworach, gdzie się tylko da, jednak z pigwą trzeba ostrożnie,bo brak cukru sprawia,że ma krótką przydatność do spożycia.Niestety bez dodatku cukru szybko się psuje,dlatego szczególnie wtedy,kiedy używam mniejszej ilości cukru,daję ją do najmniejszych słoiczków jakie posiadam i koniecznie pasteryzuję,a po otworzeniu przechowuję w lodówce.
Najbardziej odpowiednia pora na zbiory pigwy jest wtedy, gdy doczeka pierwszych przymrozków (jest wówczas dojrzała i soczysta).
Umyte owoce pigwy kroimy na 4 części,ucieramy na tarce z drobnymi oczkami (jak na fotce w załączeniu) lub grubymi,będą wtedy wiórki. W trakcie ucierania skrapiamy sokiem z cytryny ,dla utrzymania żółtego, ładnego koloru. Można też przekręcić pigwę przez maszynkę do mięsa,wtedy należy pokroić ją wcześniej na drobniejsze kawałki.
Utartą pigwę łączymy z cukrem i przekładamy do wyparzonych słoiczków.
Do dłuższego przechowywania zalecana jest pasteryzacja.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Zachęcam do dodawania własnych uwag po wypróbowaniu przepisu ;).